UTTALANDE
Folkaktionen Ny Rovdjurspolitik – Lokalavdelning Dalarna
Vi har under lång tid uttryckt vårt stora bekymmer över rovdjurspolitiken och den skenande tillväxten av främst björn och varg. Vi har varnat för den utveckling som vi nu ser med ständiga rovdjursangrepp på såväl boskap som hundar.
Dessa angrepp innebär stora lidanden för både djur och deras ägare. Utvecklingen innebär också att såväl ortsbefolkning som turister tvekar att söka sig ut i skog och mark för friluftsliv som bär- och svampplockning och rekreation. Det är till och med så illa att skogsnäringens personal vid bl a plantering, röjning och lik-nande manuella arbeten känner oro och stor tveksamhet till att kunna utföra sitt arbete.
Vi menar att det nu är hög tid för främst regering och riksdag att vidta åtgärder. Vad som bl a behövs är tillsättande av en utredning med uppgift att utforma en ny rovdjurspolitik som också tar hänsyn till landsbygdsbefolkningens livsvillkor. Vidare måste omedelbart vissa paragrafer i jaktlagstiftningen ändras i enlighet med vad vi tidigare framfört (bl a ovillkorlig nödvärnsrätt vid rovdjursangrepp på tamdjur och hundar, riktad skyddsjakt på björn och varg med oönskat beteende samt ett starkt lokalt inflytande på såväl skyddsjakt som rovdjursförvaltning).
Vi anser vidare att länsstyrelsen i Dalarna nu också omedelbart tar kontakt med regeringen för att försöka få fram de ändringar som berörts ovan. Vi utgår ifrån att länsstyrelsen själv nu tar rovdjursutvecklingen på stort allvar. De allvarliga stör-ningar och stora bekymmer som rovdjursangrepp förorsakar fäbodbrukare, djur- och hundägare och som nära nog dagligen förekommer finner vi helt oacceptabla.
Slutligen ställer vi oss frågande till den stora delegation från bl a länsstyrelsens regionala rovdjursgrupp i Dalarna som nu ska resa till Italien för att studera varg-frågor. Det vore enligt vår mening bättre att använda dessa ekonomiska resurser till att länsstyrelsen skaffar kunskap om och förståelse för de lokala problem som som rovdjuren orsakar i det egna länet, Dalarna.
Orsa 2005-08-15
Nils Björklund
Ordförande