border border border
border
  http://www.folkaktion.com  
Folkaktionen Ny Rovdjurs Politik - Rovdjur Viltvård Varg Björn Lo folkaktionen.com
Hemsidesansvarig

Vill du ta hand om vår hemsida efter nyår? Kontakta då någon i Folkaktionens Styrelse. Calle

Jag ber att få tacka för alla trevliga mail under tiden jag varit ansvarig. Nu ska jag först få ett nytt knä. Sedan kommer jag arbeta med ett mera långsiktigt projekt. Calle

Huvudmeny
Framsidan
Handlingsprogram
Viktig Läsning
Incidenter
Pressklipp
Debattinlägg
Lokalavdelningar
Bilder
Länkar
Insamlingar
Stadgar FNR
Politiker
Forskning
Kontakta Oss
Bli Medlem
Styrelsen
Projekt Varg
Regering
Årsmöten
FNR på mässor
News in English
4:e Januari 2008
Skandulv
Nyhetsbrevet

Skriv in din e-post adress här för att få nyhetsbrevet.






Användarlogin
Användarnamn

Lösenord

Kom ihåg mig
Glömt ditt lösenord??
Inget konto än? Skapa ett

border
 
Rovdjuren berikar våra liv på landsbygden Skriv ut E-post
Skrivet av Calle Seleborg   
2008-08-10

Ylvas Lindberg m.fl. rovdjursaktivister har gått i svaromål på Torsten Mörner, Svenska Jägareförbundet, Lars-Göran Pettersson, LRF, och Stefan Wirtén, Skogsindustrierna i Svenska Dagbladet

Svenska Dagbladet

Kommentar inskickad. Se under Läs mer. Calle

Rovdjuren berikar inte livet på glesbygden.

 

Artikeln från de kända vargaktivisterna upprepar rovdjurslobbyns falska propaganda. Den norska undersökning som nyligen gjordes gäller säkert för Sverige också.

80 % av norrmännen vill ha rovdjur i Norge men endast 20 % vill ha dem i sitt närområde.

Samtliga undersökningar som har gjorts i Sverige visar på samma sak. Och ju tätare rovdjursstammarna är desto negativare blir man. Tom den berömda Fjällmistra ger samma resultat. När avståndet till vargrevir blev mindre än två mil sjönk villigheten.

När det gäller skadorna från rovdjuren är det rätt att siffrorna sjönk för 2007 men i år har vi bara i Västra Götaland över 50 får dödade. Tillkommer angrepp både söderut och norrut. Fäbodar lägger ned och fårägare slutar. Vad gäller hundar kan jag intyga att jag aldrig träffat så många jakthundsägare vars hundar blivit rena sällskapshundar. Inklusive min egen.

Olovligt dödande av varg har bromsat utvecklingen. 30-40 %-ig ökning hade inte klarats av men vargstammen växer fortfarande med 10-15 % årligen. I år har vi troligen 25 nya kullar vilket betyder ett tillskott på ett hundratal nya individer. När dessa ska leva av en minskande viltstam kan vi förvänta oss problem för många som bor i rovdjursdistrikten som har någon form av tamdjur. Jag undrar vad Erica Backius säger den dag då hennes djur blir angripna. Då kommer hon att märka att det är inte bara att skicka in ett papper och få pengar.  Observa att det finns inget stängsel som är säkert. När behovet blir stort nog hoppar även vargen lätt över dagens ”godkända” stängsel. Lon har alltid gjort det.

Att påstå att detta är bara ett jägarproblem är ohederligt. De flesta artiklarna i landsortstidningarna beskriver den oro som finns. Barn får inte leka ensamma, många vågar inte längre plocka bär och svamp. Bara att rasta sin hund är problematiskt när vargen dyker upp.

Den norska hälosoundersökningen, HUNT, bekräftar en tidigare rapport. Den psykiska hälsan sjunker med närvaro av rovdjur. Resultat från New Mexico säger samma sak.

Vad gäller älg vill jag bara påpeka att den ger en närproducerad, ekologisk och näringsmässig perfekt mat i en tid då konferenser ordnas om problemet världssvält. Tyvärr kan alltför många svenskar inte den viktigaste trafikregeln, anpassa farten efter omständigheterna. När det gäller älg är regeln, farten dödar, högst verklig.

Sist, hatet mot jägarna är mycket mera utbrett bland rovdjursvännerna än rovdjurshatet bland jägarna. Att vara kritisk är inte desamma som att hata.

Sen upprepas lögnen att jägarna får pengar av staten. Jägarna betalar in mer än de får tillbaka.

Två dödade och ett antal skadade för livet är hittills resultatet av 2001 års beslut. Hur många fler är rovdjuren värda?

 
< Föregående   Nästa >


Antal kommentarer (0) - Kommentera denna artikel...

Du är inte auktoriserad att lämna kommentarer - logga in först.


Go to top Go to the top of this page Go to Top

 Hosted by: Forest Star Networks 
border
border border border

Copyright 2000 - 2006 Folkaktionen.com. All rights reserved.
Samtliga upphovsmän av eget material behåller i sin helhet rättigheterna till sitt material.

Forest Star Networks - Hosting Services