|
"Aggresiv björn" dödar cyclist från Calgary |
|
|
|
Skrivet av Calle Seleborg
|
|
2007-07-26 |
|
Det har bekräftats att det var en björn som dödade 31-åriga Robin Kochorek under en cykeltur. (Kontrollera Läs mer. Calle)
CBCnews
Det är intressant att läsa uttalandet av områdets jägmästare (wildlife conservation officer).
"Vi letade efter alla normala orsaker. Hona med ungar, slaget byte i närheten, bär eller annat föda i närheten eller om björnen var sårad. (Den sköts nära platsen). Vi kunde inte finna några skäl. Det var helt enkelt en aggresiv björn och alltså någonting som var oundvikligt ."
Bevisar att man kan aldrig säga att rovdjur är ofarliga. Ju fler av dem de tfinns desto större är chansen att man stöter en naturligt aggresiv individ. Det är en av orsakerna till att rovdjursstammarna ska inte växa sig över miniminivåerna. Då kommer fler människor att råka illa ut. Vi har nu tre gånger så många björnar som riksdagen fasställde. Björnmöten kan man läsa om varje vecka i tidningarna. Det är alltså bara en tidsfråga till nästa "olycka". Överlagt mord eller misshandel är ett bättre sätt att uttrycka det. Tyvärr finns ingen möjlighet att ställa hela riksdagen inför rätta när det händer.
Calle
|